PHP/SQL

Wyświetlanie danych z bazy w 2 kolumnach

Sposób na wyświetlanie danych z bazy w 2 kolumnach jest w brew pozorom bardzo prosty. Wystarczy nieco pomyśleć i zastanowić się jak podzielić dane na dwie grupy. Jak to zrobić opiszę w tym wątku, zapraszam do czytania.
Tak więc załóżmy, że mamy tabelę z jakimiś kategoriami, które dotyczyć będą filmów. Tak więc tworzymy sobie prostą tabelę, która będzie przechowywać nam te kategorię:

Mamy naszą tabelę, teraz wypełnijmy ją odpowiednimi danymi:

 Teraz przejdźmy do kodu, który ładnie nam te kategorie posortuje i wyświetli w 2 kolumnach tak jak to założyliśmy. Wcześniej jednak, zanim zaczniemy wyświetlać nasze dane musimy stworzyć plik konfiguracyjny, który połączy nasz z naszą bazą danych. W tym miejscu odsyłam do TEGO wątku. Po utworzeniu odpowiedniego pliku, bądź wybraniu odpowiedniego dla nas sposobu połączenia się z bazą danych tworzymy plik index.php

 Cały kod powinien być jasny, wszystko zostało opisane w komentarzach. Napiszę tylko ogólnie co się dzieje w kodzie. Tak więc tworzymy zapytanie do bazy danych i używamy odpowiedniej funkcji, aby dowiedzieć się ile wierszy jest w naszej tabeli. Ilość wierszy dzielimy przez 2 (bo tyle chcemy kolumn) i tworzymy 2 zapytania. Pierwsze zapytanie, które wyświetli pierwszą połowę naszej tabeli – posortowaną alfabetycznie, i drugie zapytanie, które wyświetli nam wyniki od ostatniej wyświetlonej nazwy przez pierwsze zapytanie do końca. Całość ubrana w prostą tabelę.